30 marca 2022
Kategorie: Brak kategorii

Jesteście ciekawi co w tym tygodniu przygotował dla Was redaktor Adam Mauks❓🤔
Jeśli tak, koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł 👀


Pisarz, który strzelał bramki…


Gedania to historia, a tę tworzą ludzie, niekoniecznie związani tylko ze sportem. Brunon Zwarra, gdański pisarz, niezrównany kronikarz życia Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku także był mocno związany z Gedanią.


Zanim został sportowcem tego klubu, grał w piłkę nożną, najpierw w drużynie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej. Już w barwach Gedanii grał równocześnie w tenisa stołowego (w sali 501, w obecnym budynek DOKP przy ul. Dyrekcyjnej), uprawiał boks w klubie Gryf (w Domu Polskim przy ul. Wałowej) oraz wioślarstwo. Często można go było spotkać na przystani Polskiego Klubu Wioślarskiego (przy obecnej ul. Kamienna Grobla), a zimą w basenie wioślarskiego klubu Bleihof (dzisiejsza Ołowianka).
Brunon Zwarra w swojej książce „Wspomnienia gdańskiego bówki” co jakiś czas przywołuje sportowe wydarzenia tamtych dni i lat. Choćby to, kiedy kilka dni po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego, Gedania rozgrywała mecz na Niederstadt Kampfbahn, czyli obecnym żużlowym stadionie im. Zbigniewa Podleckiego, z jednym z niemieckich klubów. „Zanim piłkarze zaczęli grać wszyscy zgromadzeni na stadionie wstali i w milczeniu uczcili pamięć marszałka”. To zapamiętał 16-letni wówczas Zwarra.


Brunon Zwarra był jednym z piłkarzy Gedanii tuż przed wybuchem II wojny światowej i jednym z czołowych jej zawodników po zakończeniu wojny. Był m.in. strzelcem jednej z bramek przegranego przez Gedanię 2:6 meczu z RKU Sosnowiec w 1946 roku. Stawką tego spotkania był awans do mistrzostw Polski.
Zwarra urodził się 18.10.1919 roku w Gdańsku. Był uczniem Gimnazjum Polskiego, potem pracownikiem gdańskiej emalierni „Segora”. Po wojnie ten zakład nazywał się „Gedania”. Aresztowany we wrześniu 1939 roku w Gdyni, był więziony w niemieckich obozach koncentracyjnych w Nowym Porcie, Stutthofie i Sachsenchausen. Brunon Zwarra jest autorem znakomitych publikacji o Gdańsku „Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków gdańszczan”, „Wspomnienia gdańskiego bówki”, „W gdańskiej twierdzy” i „Gdańszczanie”. Zmarł 14.08.2018 roku w Gdańsku. Został pochowany na cmentarzu oliwskim.


1. Obiekt, na którym grał kiedyś m.in. Brunon Zwarra, to dziś stadion żużlowy (Fot. Łukasz Affek)
2. Brunon Zwarra w swoim domu w Oliwie, 2012 r. (Fot. Marek Adamkowicz)